Belbis Perspektifinden Akıllı Şehirler İncelemesi
10 Ekim 2018

Kripto Para nedir?

Kripto para Takashi Nakamoto mahlaslı bir sivri zekanın, 2006 yılında kriptoloji forumunda, ortaya attığı bir makaleden yola çıkarak, geliştirilmiş bir algoritmadır.

Daha kolay anlamanız için örnekler yoluyla gideceğim;

Şimdi Ahmet bey X bankada hesap açtırıp, elindeki 100 TL’sini, X banka hesabına yatırdığında, gerçekleşen işlem, Ahmet Bey = 100 TL olarak, X banka bilgisayarına geçmektedir.

Bu veri, X bankası özel ağında, Ahmet Bey hesap defterinde kayda geçtikten sonra, artık Ahmet Bey için varolan para sadece bankadaki birkaç byte’lık veriden ibarettir.

Banka bu veriyi, faraday kafeslerine koyduğu bilgisayarlarda saklar (Normal şartlarda, HDD’nizdeki veri, özel bazı cihazlarla, yaydığı manyetik alandan kaynaklı olarak çalınabilmektedir. Faraday kafesi, bu elektromanyetik alanı hapseder.) Şifreli özel ağına bağlar.

Bu sayede, istediğinizde, istediğiniz bankadan yada atm’den, bu ağdaki bilgi ile paranızı çekebilirsiniz.

Dolayısıyla, bankanın fiziksel olarak yaptığı tek işlem, bu hesap defterlerini güvende tutmaktır. Aslında, bankanın sahip olduğu tek özellik budur. Bu özelliği farklı fonksiyonlar içerisinde kullanabilmesi, finans sektörünü karmaşık hale getirir.

İşte Takashi denilen muhterem, bu hesap defterini sürekli olarak şifrelersek, kendi kaydi para birimimizi oluşturabiliriz, tezini ortaya atmış ve bu doğrultuda, kriptoloji forumu üzerinden yazılım geliştiriciler de, bu fikri hayata geçirmişler. Başlangıç için Bitcoin’in değişmez yasaları da burada şekillenmiş.

Yani aslında  Kripto Para dediğimiz şey kabaca, sürekli şifrelenen versiyonlara sahip bir excel tablosudur!

Mesela, normal şartlarda, para birimini yöneten bir merkez bankası vardır. Para arzını o para biriminin merkez bankası belirler, Bitcoin miktarı’da para arzı başladığı günden bugüne aynıdır. 21 milyon Bitcoin olarak arz edilmiştir ve bu birim sabittir. Arz sabit olunca da, Bitcoin’in değeri sadece talebine bağlı olarak artmakta yada azalmaktadır.

‘Ya şimdi, FED kararına göre, dolar düşecek mi, artacak mı biliyorduk, Bitcoin’i nereden bileceğiz’ derseniz, ölçeğimiz şöyle: Bitcoin lehine yada aleyhine alınan kararlar, Bitcoin’in değerini belirlemekte. Çünkü doğrudan talebi etkilemektedir.

Mesela en son Çin Foreks piyasalarından çekilen yüklü miktarda dolar olduğunu okuduğumdan sadece 2 gün sonra 620 dolar seviyesindeki BTC 670 dolar seviyesine çıkmıştır.

2 günde evet…

Bu yazıyı yazdığım tarihte, Bitcoin, 780 dolar seviyesindeydi. 2017 Ocak ayında 2000 dolar seviyesinin üstüne çıkacağı öngörülüyor çünkü, Trump’ın ABD’deki vergi reformlarından kaçan küçük yatırımların Bitcoin’e yöneleceği düşünülmekte.

Yatırım tavsiyelerini daha sonra vereceğim, şimdi, sistemi anlamanız için sistemin en önemli unsurlarını size anlatmak istiyorum.

Yani madencilik,

madencilik olarak adlandırıldığına bakmayın. Aslında birşey kazmayacağız. Aslında yaptığımız, yukarıda bahsettiğim hesap defterini, bu sisteme bağlı diğer “madenci” bilgisayarlara bağlanarak şifrelemek, evet yanlış duymadınız, şifrelemek.

2000’lerin başında AES tipi şifreleme, bir süper bilgisayar tarafından dahi, kırılması en iyi ihtimalle 10 yılı aşmaktaydı. Gelişen işlemci teknolojisi ve yazılım dilleri sayesinde, şifreleme bilimi de mükemmel bir değişim gösterdi. Bunun en büyuk nimetlerinden biri de Bitcoin olmuştur.

Bitcoin hesap defteri, ben bu yazıyı yazdığım tarihte 60 GB’lık bir yığın idi. “Madenci” dediğimiz, cihazlara bu yığını indirdikten sonra, “mining” denilen işlem yapılmakta. Yaptığınız “madencilik” işlemi sayesinde, Bitcoin hesap defteri, anlık olarak, sürekli şifrelenmektedir. Tabi kişiler birbirlerine Bitcoin gönderdiği için, bu adres defteri aynı zamanda sürekli değişmektedir de, dolayısıyla, “madencilik” sayesinde, hem BTC gönderme işleminden kaynaklı hesap defteri değişebilmektedir, hem de sürekli olarak şifrelenmektedir.

“Gönderim ve alım işlemini, benim bilgisayarım yapıyorsa, adres defterini hackleyemez miyim?”

Tabi ki hackleyebilirsiniz, hem bu sayede 6 milyar dolarlık Bitcoin de sizin olur ama önce, sistemin %51’lik mining işlemi size ait cihazlarda yapılıyor olması lazım.

Merkez bağımsız, düğümlerden oluşan para birimi bu anlama geliyor. Paraya hükmetmeniz için, %51 düğüme(madenciye) aynı anda erişebilmelisiniz.

Madencilik kazanç katsayısı (difficulty), sisteme o an bağlı bilgisayarlara göre belirlenir. Az bilgisayar bağlıysa, gelir az bilgisayar arasında paylaştırılır. Para birimi değeri artarsa, madencilik yapan kişi sayısı artacaktır, böylece madenci başına düşen gelir miktarı da azalacaktır.

Dolayısıyla, madencilik getiri seviyesi, serbest piyasa koşullarına göre belirlenen bir yapıdadır.

Peki sistem, madencilerin parasını nereden ödüyor?

Madenciler, hesap defterini sürekli olarak şifreleyerek, yapılan fon değişiklerinin güvenle gerçekleştirilmesini sağlarlar. Sistem de, belirli süre aralıkları ile, madencilere ödül dağıtır. Sistemin büyümesi ile birlikte, madencilerin bu işlemden – ödülden pay alması, havuzlar(Pool) aracılığı ile yapılmaya başlanmıştır. Bunun sebebi, artan zorluk (difficulty) sebebiyle, belirlenen ödül dağıtma süresinde, tek madencinin, şifreleme işlemini tamamlayamayacağından dolayı, havuza (pool) bağlı bilgisayarlar arasında işbölümü yapılmasından dolayıdır.

Kurban bayramında 4 kişi birleşip danaya girmesi ile aynı mantığa dayanmaktadır.

Tabi her organize iş bölümü gibi, havuza bağlı madencilikte de asıl kazancı havuz alır.

Kripto para mantığını anlatırken, örneklerimde bolca Bitcoin üzerinden gittim. Ancak bu konuda, en az riskle en çok getiriyi sağlayacağınız sistemlerin kurulumunu sağlayabilmeniz için, alternatif kripto para birimleri hakkında bilgiler vereceğim. Bunun için nasıl sistem kuracağınız yada sürekli olarak nasıl para kazanacağınız ile ilgili olarak size bu konularda yardımcı olacağım. Lütfen aklınıza takılan konularda, yorum satırına yorum yapmaktan çekinmeyin.

Tekrar görüşmek dileğiyle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir