Belbis Perspektifinden Akıllı Şehirler İncelemesi
10 Ekim 2018
01 Node.js Kurulumu ve ilk uygulama
8 Mayıs 2019

Node.js Nedir?

Node.js sunucu taraflı çalışan javascript runtime'dır. Peki bu ne anlama geliyor? Bildiğimiz javascript normalde DOM'u (Document Object Model) manipüle etmek için tarayıcıda çalışır, yani tarayıcıya yüklenen içeriğin yeniden şekillendirilmesi aşamasında javascriptten faydalanırız. Pop-up, modal gösterimi, açılır paneller, nesne ve css sınıf seçimleri ve atamaları javascript sayesinde gerçekleştirilir. Sayfa yüklendikten sonra javascript yüklenen içeriklerin kullanıcı ile etkileşimini sağlar. Tarayıcıda kullanıcıların etkileşime geçtiği bütün içerikler, javascript ile yeniden şekillendirilebilir. Ancak javascript sadece tarayıcıda faal olan bir yazılım dili değildir. Javascripti, sunucuda çalışır hale geldiğinde ve buna yeni özellikler eklendiğinde bu Node.js olmaktadır. Aslında sadece sunucuda değil, herhangi bir bilgisayarda çalışır hale gelmesinden bahsediyorum.Yani bildiğimiz tarayıcıda çalışan javascriptin, herhangi bir bilgisayarda web uygulama olarak çalışmasını sağlayan yapı Node.js olmaktadır.

Peki bu nasıl olmaktadır. Node.js V8 kullanmaktadır. V8 google tarafından geliştirilmiş tarayıcıda çalışan bir javascript motorudur. V8 bildiğimiz javascript'i alır ve bunu makine diline çevirir.
Normal şartlarda PHP ve ASP nasıl çalışır;
1- Komutu dosya sistemine gönder
2- Komutun açılmasını ve yorumlanmasını bekle
3- İçeriği kullanıcıya getir
4- Yeni komut için bekle
Node.js nasıl çalışır?
1- Komutu dosya sistemine gönder
2- Yeni komut için bekle
3- Sunucu komutu açılması ve yorumlanması gerçekleşince, içeriği kullanıcıya getir
Peki Node.js ne yapar?
Node.js dinamik sayfa içeriği üretir,
Node.js sunucudaki dosyaları oluşturabilir, okuyabilir, silebilir, yazabilir ve kapatabilir.
Node.js veri çekebilir,
Node.js veritabanında ekleme silme ve değiştirme yapabilir.
Node.js dosyası ne yapar?
Node.js dosyaları belirli "event"lerle kendini çalıştıran görevler içerir.
Node.js dosyaları herhangi bir etki yaratmadan önce sunucuda aktive edilmesi gerekir.
Node.js dosya uzantısı .js dir.

Node.js javascript çalıştırma ortamı. Node.js javascriptte yazılan herşeyi çalıştırabilir. Bir sonraki projemde Node.js kullanmayı istememin asıl sebebi, canlı olarak pek çok REST API'dan veri çekerek, tek noktada bütün kripto piyasaların takip edilebildiği bir web uygulama geliştirmek istememdi. Bunu yapmak için Python kullanmayı denedim ancak gerçek zamanlı olması ve React.js gibi aktive UI kullanma isteğimden dolayı Node.js daha mantıklı buldum. Özellikle GraphQL gibi kütüphanelerin Rest API ile çalışma prensipleri Node.js'i seçmemde daha da etkili oldu. Bu eğitimlerde adım adım istediğim projeyi nasıl yaptığımı açıklayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir